Kupując rower każdy staje przed dylematem, którą grupę osprzętu wybrać. Jest to pytanie z cyklu tych, na które nie ma prostych, jednoznacznych odpowiedzi. Poniżej prezentuję wszystkie grupy szosowe Shimano od najtańszych do najdroższej.

SHIMANO TOURNEY

Grupa Turney to pierwsza, najtańsza grupa, którą znajdziemy w szosach. Jednak jej przeznaczenie to głównie tanie rowery rekreacyjny. Moim zdaniem to grupa, którą powinniśmy (jeśli portfel pozwoli) omijać z daleko.

SHIMANO CLARIS

Pierwsza grupa, którą brałbym pod uwagę kupując rower szosowy. W dalszym ciągu grupa do jazdy rekreacyjnej, jednak z wyglądu aspiruje zdecydowanie wyżej. Grupę Claris polecam osobą początkującym, który jeszcze nie widzą czy zostaną z kolarstwem szosowym na dłużej.

SHIMANO SORA

W porównaniu z poprzednią grupą mamy tutaj do czynienia z maksymalnie dziewięcioigłowa kasetą. Zastosowano więcej aluminium, przez co cała grupa jest lżejsza od claris.

SHIMANO TIAGRA

Kaseta z 10 przełożeniami, klamko manetki wspierające hydrauliczne hamulce tarczowe.

SHIMANO 105

Shimano 105 to grupa przeznaczona dla amatorów, którzy trochę poważniej traktują kolarstwo. Posiadając tą grupę nie będzie wstydu w peletonie 🙂 Pierwsza grupa wyposażona w 11 przełożeń.

SHIMANO ULTEGRA

Od poziomu ULTEGRA mówimy o sprzęcie wyczynowym. Grupa jest dostępna również w wersji elektronicznej DI2. Oczywiście względem wcześniejszych grup waga poszybowała w dół.

SHIMANO DURA-ACE

Topowa wersja osprzętu przeznaczona dla zawodowców. Podobnie jak Ultegra dostępna jest w wersji elektrycznej Di2. Zastosowano wiele lżejszych materiałów w tym włókno węglowe. Dlatego grupa DURA-ACE potrafi być dwa razy droższa od ultegry.

Subiektywna opinia

Przepraszam, ale nie odpowiem Ci którą grupę masz wybrać. Jak wspomniałem na samym początku, nie ma w tym przypadku takich prostych odpowiedzi. Zakup podzespołów bez roweru jest dużo droższy od zakupu w nowego roweru wyposażonego już w daną grupę. Dlatego staraj się wybrać najwyższą grupę, na którą w tym momencie cie stać. Pamiętaj, że rower to nie zakup na rok. Jedynie unikałbym grupy SHIMANO TOURNEY, której przeznaczeniem nie do końca są rowery szosowe.