Porównanie osprzętu dla rowerów szosowych mamy już a sobą, dzisiaj czas na klasyfikację osprzętu SHIMANO dla rowerów górskich. Szczególnie przydatny będzie ten post dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu nowego „górala”.

Shimano Tourney

Pierwsza grupa cenowa i zarazem jedyna w której występują obrotowe manetki Revo Shift. Nie polecam tej grupy osobą, które jeżdżą dystanse dłuższe niż 500 km. Inaczej – polecam tą grupę wyłącznie osobą, które jeżdżą rekreacyjne, kilka razy w miesiącu. W przypadku częstszego używania roweru z pewnością lepiej dołożyć do grupy wyżej. 8 rzędowa korba.

Shimano Altus

Tutaj nie znajdziemy już manetek obrotowych, natomiast doszukamy się 9 rzędowej kasety. W sumie to tyle zasadniczych zmian względem poprzedniej grupy.

Shimano Acera

Z pozoru niewiele różnic względem Altusa. Główną różnicą są zastosowane zdecydowanie więcej stali nierdzewnej, dzięki czemu grupa jest lżejsza. Korba współpracuje z wkładem suportu OCTALINK, który zapewnia lepsza sztywność od standardowego suportu na kwadrat.

Shimano Alivio

Alivio to pierwsza grupa z tych “poważnych” z którą nie będzie wstyd pokazać się na maratonie MTB. Grupa, którą polecają dosłownie wszyscy – więc coś w tym na pewno jest.

Shimano Deore

Grupa 10 biegowa z korbą 2 lub 3 tarczową. Moim zdaniem jest to grupa, której stosunek cena/jakość jest najlepszy. Do amatorskiego ścigania w sam raz.

Shimano SLX

Napęd 11 rzędowy. Względem wcześniejszych grup odczuwalna jeszcze poprawa płynności działania. To typowa grupa nastawiona na rywalizacje, posiadająca opcję 1×11. Zasadniczą różnicą względem droższych grup to waga, natomiast technicznie są bardzo zbliżone.

Shimano XT

Prawie najwyższa grupa w hierarchi. Ramienia korby puste w środku. Występuje również w wersji elektronicznej Di2.

Shimano XTR

Grupa typowa dla profesjonalistów i bardzo zaawansowanych amatorów, którzy zwracają uwagę na każdy mały gram wagi swojego roweru. Dla zwykłej jazdy, wydatek na ta grupę jest moim zdaniem nieuzasadniony.