Kask rowerowy jest istotnym elementem poprawiającym nasze bezpieczeństwo. Cieszę się z tego, że coraz więcej użytkowników rowerów z niego korzysta. Wielu moich znajomych kwestionuje jego zasadność, jednak fakt, że jest bezpieczniejsi jest bezdyskusyjny. Co jest za tym ważniejszego od naszego bezpieczeństwa? Nic!
W tym wpisie podpowiem CI jak dobrać kask rowerowy.

Wielu ludzi uważa jazdę na rowerze za bezpieczną. Ja uważa, wręcz przeciwnie! Jazda na rowerze jest bardzo niebezpieczna, szczególnie na Polskich drogach. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwo stwarzają nie zachowując odpowiedniego odstępu. Kultura jazdy to jednak temat zbyt długi, żeby dzisiaj go poruszać.
Drugim argumentem jest liczba wypadków śmiertelnych w profesjonalnym peletonie. W 2019 zginęło czterech kolarzy :


Stef Loos
Robbert de Greef
Kristen J Oswald
Bjorg Lambrecht

Polecam artykuł w serwisie weszło.com : Śmierć na szosie, kolarstwo nie wybacza.

Przy wysokiej prędkości niewielki błąd może zakończyć się tragicznie. Kask rowerowy znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo, ale nie zapobiega tragediom i nie zwalnia nas od myślenia. Dla nas amatorów jest to szczególnie istotne. Nie zawsze warto walczyć za wszelką cenę.

Jak dobrać kask rowerowy?

Rozmiar kasku

Dobierając odpowiedni kask rowerowy w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagi na jego rozmiar. Jestem wielkim entuzjastom zakupów online, jednak kask kupowałem w sklepie stacjonarnym. Dzięki temu mogłem przymierzyć kilka modeli i dobrać odpowiedni rozmiar. Fajną opcją są kaski z regulacją rozmiaru, dzięki któremu jesteśmy w stanie idealnie dopasować kask do rozmiaru naszej głowy.
Nie ma złotej porady, jaki powinien być. Kask musi solidnie leżeć na głowie, nie może się przemieszać. Równocześnie kask nie może być zbyt mały, przy dłuższych wycieczkach będzie stanowił dla nas duży dyskomfort.

Otwory wentylacyjne

Kolejnym istotnym elementem jest liczba otworów wentylacyjnych w kasku. Dla każdej amatorskiej jazdy ja proponuję wybierać kaski z możliwie największą liczbą otworów. Oczywiście zawodowcy, bardzo zaawansowani amatorzy wybierają pełne kaski do jazdy na czas. Jednak dla zwykłej jazdy jest to niepraktyczne.
Wyjątek stanowią kaski specjalistyczne m.in. downhill’u. W tego typu odmianach najważniejszym parametrem jest wytrzymałość. Coś kosztem czegoś.

Tani i dobry kask

Napisałem w pierwszym akapicie, że każdy kasa jest leszy od jego braku. Jednak, jak już kupujemy kask to warto wydać trochę więcej pieniędzy na markowy. Nigdy nie kupuj kasku na AliExpress, czy allegro. Staraj się wybierać tylko sprawdzone sklepy rowerowe lub stacjonarne. Nie kupowałbym również kasku poniżej 100 zł.

Pamiętajmy, że od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Poniżej zamieszczam film, który idealnie pokazuje różnice pomiędzy tanim kaskiem, a markowym,